Τετάρτη, 9 Ιανουαρίου 2019

Ήττα για την ΑΕΚ στη Γερμανία

Ήττα με το τελικό 77-73 για την μαχητικότατη Ένωση, η οποία πάλεψε σε όλο το διάστημα της αναμέτρησης με όλες της τις δυνάμεις στη Γερμανία, απέναντι στη Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση.

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με το τελικό 77-73 στην έδρα της Μπάμπεργκ στη Γερμανία, για την 10η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Σύμφωνα με το ΑΜΠΕ, η αστοχία από τα 6.75 (7/24τρ.) εξηγεί την ήττα για την ΑΕΚ, η οποία παραλίγο να «έκλεβε» το ματς στα τελευταία 31΄΄ πριν τη λήξη, όταν ο Λαρεντζάκης είχε δύο φορές την ευκαιρία να σημειώσει την ανατροπή, αλλά αστόχησε σε δύο καθοριστικά τρίποντα.

Μεγάλη εμφάνιση από Σάκοτα (15π.) και Χάντερ (14π.), ενώ από την Μπάμπεργκ των μόλις 5 λαθών ξεχώρισε ο Ράις με 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 39-39, 56-55, 77-73

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παρκέ «χτυπώντας» στη ρακέτα, ενώ όταν βρήκε ρυθμό από τα 6.75 προηγήθηκε με 6-11. Ωστόσο, η έλλειψη διάρκειας στην άμυνα της, έδωσε τη δυνατότητα στη Μπάμπεργκ να απαντήσει, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο —1 (19-20).

Με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, ο Ράις προσπάθησε με 5 διαδοχικούς πόντους να δώσει «ανάσα» στην Μπάμπεργκ (35-30), αλλά με τον Σάκοτα να κρατά την Ένωση στο παιχνίδι, η εικόνα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (39-39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ προσπάθησε να σηκώσει κεφάλι στο σκορ. Ωστόσο, η ευστοχία της γερμανικής ομάδας από τα 6.75, διαμόρφωσε το 56-55 στο 30΄.

Στην συνέχεια, στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η Μπάμπεργκ έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 12-5, προηγούμενη με 68-60, αλλά οι Χάντερ και Σάκοτα ισοφάρισαν στο 38΄ σε 71-71.

Με το σκορ, όμως, στο 73-73, η Ένωση είδε τον Σάκοτα να αστοχεί δύο φορές σε κομβικά σουτ και τον Ράις να αξιοποιεί το μπόνους των βολών, διαμορφώνοντας το 75-73. Στα τελευταία 31΄΄ για τη λήξη, η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία για το… προσπέρασμα με τον Λαρεντζάκη από τα 6.75, αλλά και στις δύο προσπάθειες ο Έλληνας γκαρντ αστόχησε, βλέποντας τον Ρούμπιτ να διαμορφώνει από τη γραμμή των βολών το τελικό 77-73.

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ: Χάρις 8, Ράις 13 (2), Ρούμπιτ 11, Τέιλορ 5 (1), Ζήσης 6, Αλεξάντερ 9, Χίκμαν 5 (1), Γέλοβατς 8 (1), Σμιντ 7 (1), Στάκι 5 (1).

ΑΕΚ: Γκρίφιν 11 (3), Χάντερ 14, Λαρεντζάκης 9 (1), Ματσιούλις 12, Σάκοτα 15 (1), Γιαννόπουλος 2, Τζέιμς 5 (1), Σαντ-Ρος 2, Ξανθόπουλος 3 (1).