Τρίτη, 4 Οκτωβρίου 2016

GreekBASKETS Düsseldorf -Unterbach 92- 49

Τέταρτη συνεχόμενη νίκη για την πρώτη ομάδα του συλλόγου μας.
Τέταρτο συνεχόμενο ροζ φύλλο σε έναν αγώνα που διεξήχθη χθες το απόγευμα εντός έδρας εναντίον της ομάδας του Unterbach με τελικό σκορ 92-49.
Αν και με δύο βασικές ελλείψεις η ομάδα μας κατάφερε να κάμψη την αντίσταση του TV Unterbach στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα παρουσίασε δύο διαφορετικά πρόσωπα. Στο πρώτο δεκάλεπτο ένα καλό και στο δεύτερο δεκάλεπτο ένα καταστροφικό πρόσωπο. Τελικά το ημίχρονο βρήκε τους GreekBASKETS να προηγούνται με ένα καλάθι διαφορά 33-31.
Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η ομάδα τελικά έδειξε γιατί θεωρείται ένα από τα φαβορί για την άνοδο στην Bezirksliga.
Με σκορ δευτέρου ημιχρόνου 59-18 η ομάδα μας δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στους αντιπάλους και με όπλο την άμυνά της έφτασε δίκαια στην νίκη αφήνοντας πίσω το κακό δεύτερο δεκάλεπτο.
Πολυτιμότερος παίχτης των GreekBASKETS αναδείχθηκε ο πλειμεικερ Γιάννης Κωνσταντινίδης που με φοβερό κρεσεντο στα τρίποντα έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο.
Η ομάδα είχε τέσσερις παίχτες με διψήφιο αριθμό πόντων και δύο παίχτες με διψήφιο αριθμό σε ασίστ.