Τρίτη, 20 Σεπτεμβρίου 2016

FC Pontos -FC Hellas München 4-1

Ρεπορτάζ: Φώτης Μάραντος
Με το επιβλητικό 4-1 “καθάρισε” το ελληνικό ντέρμπι εναντίον της FC Pontos η FC Hellas München και σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση έχοντας έναν αγώνα λιγότερο από τους δύο πρωτοπόρους.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα δείχνοντας ότι ήθελαν να φύγουν με κάτι καλό από την έδρα της FC Hellas München και έγιναν από την αρχή του αγώνα απειλητικοί κάνοντας δύο αξιόλογες φάσεις, φάσεις που ανταπέδωσαν οι γηπεδούχοι για να φτάσουμε στο ημίωρο του αγώνα όταν οι Πόντιοι «έκρυψαν» τη μπάλα κάνοντας πολλές πάσες έξω από τη μεγάλη περιοχή μέχρι που αυτή έφτασε στα πόδια του αμαρκάριστου Πολιανίδη ο οποίος με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ.
Η χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε για πολύ αφού μόλις 2 λεπτά αργότερα ο Καρασαββίδης έκανε ωραίο μπάσιμο από δεξιά στη μεγάλη περιοχή, την κατάλληλη στιγμή έκανε τη συρτή σέντρα προς την αντίπαλη εστία όπου ο Mubiru με πλασέ έγραψε το 1-1.
Η συνέχεια είχε αρκετές εναλλαγές της μπάλας στις δύο περιοχές με την FC Hellas München να έχει πλέον τον έλεγχο του αγώνα χωρίς όμως να σημειωθεί κάποιο τέρμα.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και στο 52 ευτύχησαν να προηγηθούν με ένα εκπληκτικό γκολ του Ευαγγέλου. Ο Βότσης πήρε το «ριμπάουντ» μετά την απόκρουση των αμυντικών στο φάουλ του Εμμανουηλίδη, έστρωσε στον Ευαγγέλου ο οποίος με δυνατό διαγώνιο σουτ 5-6 μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι του ανήμπορου να αντιδράσει Κοσμίδη.
Η FC Hellas München συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και να ζητάει το γκολ με το οποίο θα καθάριζε το παιχνίδι και το πέτυχε στο 78 όταν ο Κρικέλης μετά από εκτέλεση ελεύθερου από την εστία του βρήκε τον Καρασαββίδη ο οποίος με ταχύτατο σπριντ ξέφυγε από τον τελευταίο αμυντικό και έγραψε με πλασέ το 3-1.
Δύο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα ο νεαρός Γρόσης έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της FC Hellas München εναντίον της FC Pontos όταν εκμεταλλευόμενος την ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων στο σουτ του Μωραϊτη «τσίμπησε» τη μπάλα, πήδηξε πάνω από τον γκολκίπερ και έγραψε το τελικό 4-1.
Γενικά παίχτηκε ποδόσφαιρο υψηλού επιπέδου και ήταν μια γιορτή για τον ελληνισμό του Μονάχου. Η FC Hellas München έδειξε ότι είναι καλύτερη αλλά και η FC Griechen Pontos έδειξε ότι με σκληρή δουλειά μπορεί να παραμείνει στην κατηγορία.