Κυριακή, 25 Σεπτεμβρίου 2016

57 Έλληνες Ομογενείς στα ψηφοδέλτια των εκλογών στη Βικτώρια Αυστραλίας

Πενήντα επτά ελληνικά ονόματα φιγουράρουν στα ψηφοδέλτια των εκλογών στους Δήμους της Βικτώριας. Οι ομογενείς διεκδικούν θέση σε δημοτικά συμβούλια 23 Δήμων.
Eκλογές για την ανάδειξη νέων δημοτικών Αρχών θα γίνουν σε 78 από τους 79 Δήμους της Βικτώριας στις 22 Οκτωβρίου. Δεν θα γίνουν εκλογές στο Δήμο Greater Geelong.


Σύμφωνα με την Εκλογική Επιτροπή, ο αριθμός των υποψηφίων δημοτικών συμβούλων έφτασε στο επίπεδο ρεκόρ των 2.135 για τις 637 θέσεις των 78 Δήμων της Βικτώριας.

Ο Δήμος Wyndham έχει τον μεγαλύτερο αριθμό υποψηφίων (95), ενώ για τέσσερις θέσεις στο Διαμέρισμα Harrison του ίδιου Δήμου είναι υποψήφιοι 41 άτομα. Ακολουθεί ο Δήμος Casey με 84 υποψήφιους για μόλις 11 θέσεις.

Στο Δήμο Μελβούρνης υπάρχουν επτά υποψήφιοι σχηματισμοί και 44 υποψήφιοι για τις εννέα θέσεις στο δημοτικό συμβούλιο.

Εκείνοι με τη σειρά τους θα πρέπει να τα ταχυδρομήσουν ή να τα παραδώσουν ανά χείρας σε εκλογικό κέντρο της περιοχής τους μέχρι τις 6 το απόγευμα της 21ης Οκτωβρίου.
ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΑΝΑ ΔΗΜΟ
1. Baw Baw Shire: Πίτερ Κώστος

2. Bayside City - Central Ward: Χάρης Ποντίκης

3. Benalla Rural City: Tζιμ Μύκονος

4. Brimbank City

- Harvester Ward: Ανδρέας Κλαδάκης, Κώστας Σωκράτους

- Horseshoe Bend Ward: Στέλιος Παύλου, Βιργινία Τάχου

- Taylors Ward: Γεωργία Παπαφωτίου, Γιώργος Συμεού, Νικ Νικολάου

5. Casey City

- Four Oaks Ward: Νικόλαος Παλατσίδης

- River Gum Ward: Ελισάβετ-Ρόουζ Σκαλιάρη

- Springfield Ward: Ρόντα Μαυρουδή

6. Darebin City

- Cazaly Ward: Τζιμ Ξενιτίδης, Μέλανι Τριανταφυλλίδη

- Rucker Ward: Μαρία Τοπαλίδη, Σοφία Κοτανίδη

7. East Gippsland Shire: Γιώργος Νεοφύτου

8. Glen Eira City

- Rosstown Ward: Κον Ζώης, Τόνι Αθανασόπουλος

- Tucker Ward: Ρόντνεϊ Αντωνόπουλος

9. Hobsons Bay City - Cherry Lake Ward: Γιώργος Ξανθόπουλος

10. Hume City - Jacksons Creek Ward: Γιάννης Πατσικαθεοδώρου, Γιάννης Καραγιαννίδης

11. Kingston City:

- North Ward: Βασίλειος Γιουρμετάκης, Στιβ Στάικος, Τάσος Δημητρίου

- South Ward: Κον Γεωργίου

12. Loddon Shire - Wedderburn Ward: Ρικ Ράφτης

13. Manningham City:

- Heide Ward: Μάθιου Αγρότης, Τζιμ Γριβοκωστόπουλος

- Koonung Ward: Μάικ Ζαφειρόπουλος

14. Melbourne City: Βαρβάρα Γερόνταη.

15. Monash City:

- Mount Waverley Ward: Γιώργος Σακελλάρης

- Mulgrave Ward: Πολ Κλεισάρης

- Oakleigh Ward: Θίο Ζωγράφος, Άλεξ Ντώντας, Μπιλ Ποντίκης, Άρθουρ Αθανασόπουλος, Μπιλ Πετρίδης

16. Moreland City:

- North-East Ward: Γιώργος Γεωργίου, Ελένη Παυλίδη, Κατερίνα Αγγελοπούλου

- South Ward: Λάμπρος Ταπεινός

17. Moyne Shire: Τζιμ Δούκας

18. Stonnington City

- East Ward: Τζιμ Αθανασόπουλος, Τζέιμι Κλεισάρη, Μπέτυ Ζέρβα

- South Ward: Τίνη Αθανασοπούλου, Στιβ Στεφανόπουλος

19. Wangaratta Rural City - City Ward: Γιώργος Δημόπουλος

20. Warrnambool City: Πίτερ Συκοπούλης

21. Whittlesea City

- South East Ward: Μαίρη Λάλιου

- South West Ward: Κρις Παυλίδη

22. Wyndham City

- Harrison Ward: Ελένη Συμεωνίδη

- Iramoo Ward: Στιβ Λαμπρινάκος

23. Yarra City - Melba Ward: Φίλιππος Βλαχογιάννης.

Πηγή: neoskosmos.com

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου